Náš deníček

Úraz červenec 2014 Při chytání balonku na mokré trávě Arnold upadnul a přetočil se s nohou pod tělem. Od té chvíle nosí nohu pokrčenou, maximálně se ve stoji opírá o nehty.
1. vyšetření Pohmatem MVDr. Láznička zjistil tzv. zásuvkový pohyb v koleni a RTG ukázalo posun postavení stehenní a lýtkové kosti; doporučení k odborníkovi.
2. vyšetření MVDr. Duchek potvrzuje diagnózu - přetržení předního zkříženého vazu a stanovujeme termín operace za 4 dny.
OPERACE 24h před nedávám Arnoldovi nic jíst, 2h před ani pít; po operaci je noha fixována sádrou, dostáváme zprávu, že nedošlo k poškození menisků a ani artróza se zatím nijak neukázala; Arnoušek se na nás už těší a dává to z odkládací klece znát na celou kliniku :) Na cestu dostáváme balení ATB a prášků na bolest Rimadyl. Vezeme maroda domů, po cestě autem spí, doma dostane obleček Back On Track, večeři jí s chutí, poté jeví známky bolesti, dostává Rimadyl, usíná a do rána spí.
1. den po Ráno se v 6h dožaduje snídaně. Minutová procházka na postroji a vodítku, nohu nosí směrem dopředu a nesnaží se na ni stoupnout. Dávám ATB. Večer krátká procházka, dávám ATB, Arnold se opět klepe bolestí, dostává Rimadyl a spí. Venčíme ve 3:30
2. den po Ráno minutová procházka na postroji a vodítku, nohu nosí směrem dopředu a nesnaží se na ni stoupnout. Dávám ATB. Odpoledne a večer krátká procházka, na zahradě jeví zájem o přetahovadlo v trávě. Dávám ATB, Arnold se opět klepe bolestí, dostává Rimadyl a spí. Venčíme v 5h.
3. den po Ráno procházka s přestávkami, skákání po 3 nohách je dost náročné. Pokud vidím, že se mu zatěžovaná zadní noha klepe, pomáhám přizvednutím za postroj.
4. den po Ráno procházka opět s přestávkami, snaha na nožku došlapovat. Při čůrání na ní opatrně stojí, ale převažuje se, podpírám. Zájem o hračky velký. Odpoledne známky bolesti, dávám Rimadyl.
5. den po Noc byla příšerná, co 10 sekund se převaluje, moc nepomáhá ani "podpeřinová" terapie. Chytá neexistující mouchy ve vzduchu :( Dávám Rimadyl, za cca 30 min se zklidňuje a usíná. Přes den hodně krotím, na zahradě má tendence běhat. Rimadyl dávám později večer.
6. den po Noc byla klidná, vstáváme až v 5h. Dobrali jsme ATB a zítra nás čeká první kontrola po operaci.
1. KONTROLA Kontrola ukázala, že je vše, jak má být, noha se hojí dobře. Pan doktor byl spokojen, akorát jsme dostali trošku vynadáno, že si Arnold ošetřuje jizvu O:-) Sádra byla nahoře ovázána samodržícím obinadlem a hurá domů. Za týden nás čeká kotrola č. 2.
2. týden po Arnold má snahu na nohu došlapovat při pomalé chůzi, která mu ale moc nejde. Jinak chce spíš hopsat po třech v rychlejším tempu. Dostává pravidelně hyalex, zelený ječmen a doma si hoví v terapeutickém oblečku. Na klidový režim si docela zvyknul, ale dost se nudí. Masírujeme druhou zadní nohu a už se nemůžu dočkat, až bude moct plavčit. Díky našemu kamarádovi máme zajištěnou sadu kavalet na rehabilitaci! Už jde poznat, že Arnoldovi sádra vadí, ale naučil se pohybovat velmi rychle po třech nohách a tváří se, že vlastně o ničem neví. Sádra jakž takž zajišťovala stabilní fixaci nohy, bez sádry budeme muset hlídat o to víc.
2. KONTROLA Sádra je dole! Nožička je tenčí víc, než bych čekala :( Budeme muset pomalinku pracovat, aby se pěkně nasvalila do původní podoby.
3. KONTROLA Při kontrole neshledal vet žádný nenormální stav, noha není stále zatěžovaná rovnoměrně, ale to se dalo očekávat.
2 měsíce po zranění Arnoušek běhá, v kroku chodí o 4, ve vyšší rychlosti běží o 4, ale v klusu občas nohu poponáší, což by mělo být jen naučené chování. Stále dáváme Hyalex, který budu za pár dní vysazovat. Zatím vše vypadá v pořádku :)
4. KONTROLA Kontrola dopadla skvěle!!! Noha drží pevně, ale není přitom nepřirozeně zruhlá, nasvalení se pomalu vrací do normálu. Můžeme rozumně začít s aktivitami.
polovina září 2014 Byli jsme poprvé od zranění běhat. 5 km v pomalém tempu. Po zátěži absence kulhání. Den po zátěži taktéž. Nepoponáší nohu ani v pomalém tempu!
říjen 2014 Arnoušek zatěžuje nohu rovnoměrně k druhé. V postoji je zřetelně vidět rozdíl, jak umělá náhrada drží nohu v ideálním úhlu. Máme za sebou i tréninky agi - ovšem jen tunely, bočnice, kladinku a kavaletky. Uvidíme, jak mu budou/nebudou dělat problémy skočky a točení, případně se agi nebudeme už věnovat :)
listopad 2014 4 měsíce po operaci - zdá se, že nožka snese i větší zátěž = normální zátěž v aktivním životě teriéra :) Zkoušeli jsme skokovou gymnastiku na nízkých kavaletkách, kulhání se neprojevilo.