Proč psa s PP ?

I když nemám vlastní chovatelskou stanici, z mnoha důvodů nepodporuji chov psů bez PP. I já jsem jsem si v roce 2009 zcela neuváženě koupila štěně "čistokrevného JRT bez PP po rodičích s PP". Postupem času, jak jsem začínala o JRT a chovu psů jako takovém zjišťovat více a více, jsem se dle různých indícií musela přiznat, že jsem koupí štěněte akorát podpořila nezodpovědné množení zdravotně nijak nesledovaných a netestovaných štěňat - množení pouze za účelem zisku. Teď jsem zastáncem toho, že buď psa darovacího, z útulku, prostě takového, který hledá domov, anebo psa s PP od prověřeného chovatele. I mezi nimi se totiž bohužel najdou prostí množitelé...

Arnold stál "jen" 4.000,- Kč, jak jsem ovšem po nějaké době zjistila, za 5.000,- Kč jsem mohla mít štěně JRT s PP, neb přesně tolik stál Páju Cargo. Ano, za tuto cenu nebudu mít nikdy štěně po výstavně megaúspěšných rodičích, ale vždycky to bude pravý JRT, ne jeho předražený kříženec. Ono není pro každého jednoduché si připustit, že dal několik tisíc za obyčejného vořecha... Nutno podotknout, že Arnolda i přes jeho komplikovanější povahu nade vše zbožňuju a jsem vděčná za to, že ho mám. I díky němu jsem totiž zprostředkovaně mohla proniknout do tajů problematiky chovu psů, začala se věnovat agility, potkala dobré přátele i svou lásku :)

 

Pár otázek a odpovědí k tématice:

Víte, že...

1. ... fena NEMUSÍ mít alespoň jednou za život štěňata.
Ne, žádná fena nemusí mít štěňata, naopak je to při neodbornosti a neinformovanosti velmi "drahý" špás a obrovské zdravotní riziko pro fenu. U psa bez PP nikdy nemáte jistotu, že nekřížíte sourozence, psy s vážnými genetickými vadami. To, že pes na první pohled vypadá zdravě, bez zdravotního vyšetření nepoznáte! Pozor na názory některých rádoby chytrých veterinářů. Ne všichni jsou zároveň psími etology a znalci. Tvrzení o tom, že fena, co má alespoň jedna štěňata, se vyhne zdravotním komplikacím do budoucna, jsou nepodložená.

 

2. ...u štěněte bez PP nikdy nemáte jistotu, že vám z něj vyroste opravdu vaše vybrané plemeno?

Jsou-li rodiče bez PP, mohou sice vypadat jako poměrně typičtí zástupci plemene, ale jelikož nemáte doklad o jejich předcích, nelze nikdy předem vytušit, co ze štěňátka vyroste, jaký předek a potažmo genetická vada se u Vašeho psa projeví.

 

3. ...je důležité znát zdravotní stav rodičů vašeho štěňátka?

Většina plemen trpí ve své populaci nějakou zdravotní zátěží. U russell teriérů jsou to hluchota, luxace patelly a další... Bohužel právě ti, kteří se nedostali do chovu pro zdravotní problémy, jsou často rodiči oněch "štěňat bez PP po rodičích s PP" !!!!!!!!!!!!

 

4. ...s pejskem s PP nemusíte chodit na výstavy?

Průkaz původu vás nenutí chodit na výstavy, je to jen doklad o původu, jak již jeho název vypovídá - něco jako rodný list pejska. K účasti na výstavách vás PP nijak nezavazuje.

 

5. ...pejsek s PP nevyžaduje žádnou zvláštní péči?

Pes se neptá, jestli má PP nebo ne. Chce stejně jíst, stejně venčit, stejně odčervit a naočkovat, stejnou péči o srst... Pokud je v pořádku. Bohužel je větší předpoklad dědičných nemocí (viz výše) a tudíž i větší "naděje" na častější návštěvy veterináře.

 

6. ...můžete při troše štěstí sehnat štěňátko s PP za nižší cenu, než je pro dané plemeno běžná?

Chce to pátrat, hledat, kontaktovat více chovatelů, třeba si i počkat. Ale určitě to stojí zato. Genetika je mocná věc, proto se stane, že se ve vrhu narodí nestandardní štěně, třeba se zálomkem na ocasu, anebo s jinou vadou, která ho vylučuje z budoucího chovu. Taková štěňata jsou poté za nižší cenu než ta standardní. Množitelé psů bez PP prodávají velmi často štěňata za ceny blížící se ceně štěněte s PP. Jediná úspora při koupi štěněte bez PP je (většinou) nižší kupní cena. Ta se vám ale může velmi nevyplatit.

 

7. ...i pes se dá koupit na splátky?

Pokud se nepodaří si na psa dopředu našetřit, je možné se domluvit s chovatelem na platbě po částech. Většina chovatelů vám umožní splátkový kalendář, anebo spolumajitelství. Stačí se jen nestydět a zeptat ;)

 

9. ...velmi často koupí štěněte bez PP podporuje kupující týrání zvířat?

Ano, valná část štěňat bez PP pochází bohužel z velkochovů, kde se chovají psi jen kvůli zisku - takže feny jen rodí a rodí, neexistuje, aby fena nebyla nakryta, pokud hárá. To vše za minimální náklady množitele - bez potřebné péče o feny, psy i štěňata. Štěňata jsou prodávána předčasně (dříve než v 7 týdnech by štěně od matky jít nemělo a to i tehdy, když už fena nekojí delší dobu), bez očkování a odčervení a často podvyživená. Setkala jsem se dokonce se štěnětem, které si neinformovaní majitelé vzali v 5ti týdnech!!!!! Takové miminko má být se sourozenci u maminky, socializovat se s nimi, hrát si! Množství štěňat putuje do výkupů. Koupí štěněte od takového velkomnožitele sice můžete získat "dobrý pocit", že jste jednomu štěněti pomohli (i na to množitel často sází), ale podporujete tak týrání řady dalších. KDE JE POPTÁVKA, JE I NABÍDKA!!! Nenechte se zmást tím, že Vám štěně ukázali v obýváku, byla tam jěnom jeho maminka a víc psů jste neviděli. Tak jako se množitelství děje v chlívech, kravínech a stodolách, může se dít i na jedné jediné feně v panelovém bytě.